Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Zaporijya’nın Ukrayna elektrik şebekesiyle son kontağı kesildi

Ukrayna’da Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili problemler devam ediyor.

Rus güçlerinin denetimindeki santralin etrafında taarruzlar sürerken Ukrayna Devlet Nükleer Güç Şirketi Energoatom, santralin Ukrayna elektrik şebekesiyle son kontağının kesildiğini açıkladı.

Enerji nakil sınırı kapatıldı

Yazılı açıklamasında etrafta yaşanan çatışmalara işaret eden şirket, bu nedenle Ferosplavna isimli güç nakil çizgisinin kapatıldığını duyurdu.

Söz konusu sınırın, santrali Ukrayna şebekesine bağlayan son güç nakil çizgisi olduğu vurgulandı. Ayrıyeten sınırın, santral içerisindeki muhtaçlıklar için de elektrik sağladığı belirtildi.

Tarihte birinci kere kesildi

Energoatom’dan 25 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’nin elektrik şebekesiyle temasının tarihte birinci kere kesildiği belirtilmişti. 26 Ağustos’ta ise temasın tekrar sağlandığı duyurulmuştu.

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali pozisyonunda bulunuyor.

AA’nın haberine nazaran, 6 nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

Rus ordusunun kontrolünde

Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu denetiminde olan santralin etrafında topçu akınları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu hücumlar konusunda birbirini suçluyor.

Exit mobile version