Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Yozgat’ta nohutta rekolte beklentisi 75 bin ton

Nadas alanlarının kıymetlendirilmesi, üretimin artırılması ve çiftçiye ek gelir sağlanması hedefiyle ekim döneminde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Vilayet Özel Yönetimi tarafından Yozgat çiftçisine nohut ve ayçiçeği tohumu dayanağı verildi.

Nohut hasadının başladığı bölgede çiftçi bereketli bir dönem bekliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat’ın nohut üretiminde ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Kentin hububat ve yemeklik dane baklagil üretim merkezlerinden olduğunu, bu sene yağlık ayçiçeğinin de buna eklediğini belirten Özkaya, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın yüzde 75 hibe dayanağı oldu, bir de yerelde Valiliğimiz ve Vilayet Özel Yönetimiyle bu sene nohut ve yağlık ayçiçeği tohumu dağıttık. Bu sene buğday, arpa ve öbür eserlerimizde yağışların vaktinde ve kâfi olmasından ötürü rekolte beklentimiz yüksek.” dedi.

Özkaya, arpa ve yeşil mercimek hasadının tamamlandığını, buğdayın tamamlanmak üzere olduğunu, nohudun ise yeni başladığını anlatarak, “Nohutta geçen yıl 65 bin ton civarında rekolte elde etmiştik. Geçen seneye nazaran nohut ekim alanları kısmen azalsa da iklim koşullarının hoş geçmesinden ötürü yaklaşık 75 bin ton rekolte beklentimiz var.” diye konuştu.

DÖNÜMDE 150 KİLOGRAM RANDIMAN

Sarıkaya ilçesine bağlı Burunkışla köyünde çiftçilik yapan Nurettin Can Şenol da yağışların vaktinde yağması sayesinde randımandan şad olduklarını lisana getirdi.

Dekarda geçen yıl 90-100 kilogram randıman alırken bu sene yaklaşık 150 kilogram aldıklarını aktaran Şenol, “Hem iklimin elverişli gitmesi hem de vaktinde yaptığımız ilaçlamalarla verimlerimiz çok hoş oldu. Geçen sene 300 dönüme yakın nohut ekmiştim, 30 tona yakın nohut sattım. Bu sene 450 dönüme yakın nohut ektim tarlalarını yarısını biçtik eser ortalamamız şu an için dönüme 150 kilogram civarında.” sözlerini kullandı.

Girdi maliyetlerine değinen ve devletin her vakit çiftçinin yanında olduğunu lisana getiren Şenol, çiftçiye takviyenin artmasını beklediklerini kaydetti.

Burunkışla Muhtarı Dursel Merken de geçen yıla nazaran daha güzel bir rekolte beklediklerini aktararak, “Buğday fiyatları bu sene çiftçiyi pek şad etti. Bilhassa devletimizin kilogram başına 1 lira takviye vermesi, ofislerin tam kapasite alım yapması çiftçiyi şad etti.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Exit mobile version