Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Yaygın hastalıklarla savaşmak için 14 yiyecek

Vücudun düzgün çalışması için gerekli olan tüm unsurları içeren sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme, genel sıhhati artırmaya ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Birtakım besinler vitamin, mineral ve içerdikleri belli hususlar sayesinde hastalıkların önlenmesi yahut tedavisinde bilhassa faydalıdır.

Limon yahut sarımsak üzere besinlerin yararlı özellikleri esasen yaygın olarak biliniyor. Fakat yaygın olarak bilinmeyen ve hastalıklarla çabada hayli tesirli olan farklı besinler da var.

İşte sıhhat için yenecekler listesine eklenecek 14 yiyecek:

Elma

Elmalar su, vitamin ve mineral açısından zengindir ve bedeni arındırmak, kolesterol düzeylerini düşürmek, kalp ve damar sistemini korumak ve diyabetle savaşmak için çok yararlıdırlar.

Çiğ olarak yenilirse damar büzücü özelliklere sahiptirler. Elmalar kabızlığa karşı faydalı bir dermandır.

Kabak

İltihap önleyici özelliklere sahip olan, deveran sistemini koruyan ve hücresel yaşlanmayı yavaşlatan beta karoten ve beta kriptoksantin başta olmak üzere antioksidanlar açısından zengindir.

Çok istikametli bir besin olan balkabağı, mezelerden tatlılara kadar birçok tanımda kullanılabilir.

Bal

Bal, düzgün bir doğal tatlandırıcı olmasının yanı sıra çok enerjik ve kolay sindirilebilir bir besindir.

Solunum yolları üzerinde faydalı tesiri vardır, öksürük ve soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olur. Tıpkı vakitte değerli antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Yoğurt ve kefir

Mükemmel bir kalsiyum, protein ve probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefir, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bağırsak bakteri florasını dengelemek için yararlıdır.

Ananas

Ananas, bromelain içeriği sayesinde güçlü iltihap ve ödem önleyici ve idrar söktürücü özelliklere sahip bir besindir.

Bu yararların bozulmaması için çiğ olarak tüketilmesi tercih edilir.

Ceviz

Ceviz, fındık, antep fıstığı ve badem üzere farklı kuruyemiş çeşitleri farklı yüzdelerde de olsa birebir besinlerden oluşur.

Dolaşım sistemi üzerinde olumlu tesirleri vardır, kalp sıkıntılarının ve kanserlerin önlenmesine yardımcı olurlar bulunurlar ve şeker hastalığına karşı yararlıdırlar.

Zencefil

Zencefil doğal bir iltihap gidericidir, hem kas hem de eklem ağrılarına ve soğuk algınlığına karşı çok tesirlidir. Ayrıyeten bilhassa hamilelik periyodunda mide bulantısını gidermeye yardımcı olur ve bitki çaylarına, bisküvilere, yoğurda veya pişirildikten sonra yahut yemeklere birkaç çay kaşığı ek edilerek tüketilebilir.

Alternatif olarak, zencefil çayı hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

Brokoli

Kalorisi düşük ancak mineraller, vitaminler ve lif açısından hayli varlıklı olan brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kronik kabızlık problemleriyle savaşmaya yardımcı olur ve ekseriyetle arındırıcı ve detoks edici özelliklere sahiptir.

Fasulye

Fasulye, yüksek protein içeriği sayesinde ete kusursuz bir alternatiftir. Fasulyenin içeriğindeki yüksek lif içeriği bağırsak meselelerine karşı yardımcı olur.

Kan şekerini sabit tutma özelliği olan fasulyeler diyabete karşı uğraşta tesirlidir. Çok çeşitli formlarda, çorbalarda, yemeklerde, soğuk yemeklerde yahut garnitür olarak yenilebilirler.

Yulaf

Çözünür lif bakımından güçlü olan yulafın şeker oranı düşüktür, kilo verme diyetlerinde ve kolesterolü denetim altında tutmanın gerekli olduğu durumlarda epey yararlıdır.

Ayrıca bağırsak aktivitesini düzenlemeye, şişkinlik ve su tutulmasına karşı savaşmaya ve kalp ve damar sistemini müdafaaya yardımcı olur.

Patates

Besleyici ve çok sindirilebilir olan patatesler, yüksek besin içeriğine sahiptir. Bağırsak sıhhatini güzelleştirirler ve su ve potasyum bakımından zengindirler.

Hipertansiyona karşı gayrette uygundurlar. Bununla birlikte, nitekim sağlıklı olmaları için haşlanmaları yahut fırınlanmaları gerekir, kızartmaların tüketilmesi önerilmez.

Yumurta akı

Protein açısından çok varlıklı fakat kalori içeriği çok düşük olan bu yumurta akı, bedendeki şeker ve kolesterol düzeylerinin denetim altında tutulmasını sağlar.

Özellikle zayıflama diyetleri ve diyabet üzere hastalıklar için uygundur.

Ispanak

Vitamin ve mineraller açısından varlıklı olan ıspanakların sıhhate birçok yararı vardır. Su tutulumunu önleyen ve müshil gibisi özelliklere sahip olan ıspanaklar, kalp ve damar sisteminin düzgün çalışmasını sağlarlar ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Ispanağın besin içeriğinin bozulmasını önlemek için çiğ olarak, salatalarda, tahminen yağ ve limonla tatlandırarak tüketilmesi tavsite edilir.

Biber

Özellikle C vitamini ve provitamin A üzere antioksidan unsurlar açısından güçlü olan biberler, çeşitli hastalıkların önlenmesi için tavsiye edilirler.

Özellikle hücresel yaşlanmaya karşı muhafaza sağlarlar ve kalp ve damar sisteminin sıhhatini müdafaaya yardımcı olurlar. Besin içeriklerini sağlam tutmak için salatalarda çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Biberlerin pişirilmesi C vitamini içeriğinin yarısından fazlasını yok eder.

Exit mobile version