Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Yapay zeka ile insan sesinde koronavirüs tespiti yapılabilir

Son yılların üzerinde en çok konuşulan mevzularından biri olan yapay zeka, artık bilimin sonlarını aşıp günlük hayatın her alanına girmeye başlıyor.

Dünya çapındaki tüm büyük ölçekli şirketlerin başvurduğu yapay zeka teknolojisi; teknolojik ilerleme, üretim ve uygulama üzere alanlarda karşımıza çıkıyor.

Hollanda’da Maastricht Üniversitesi Bilgi Bilimi Enstitüsü’nden bilim insanları, yapay zeka yardımı kullanılan bir taşınabilir uygulamayla, insan seslerinde koronavirüsün tespit edilip edilmeyeceğine dair bir çalışma başlattı.

AA’da yer alan habere nazaran çalışmada, Cambridge Üniversitesi’nin Koronavirüs Ses Uygulaması’ndaki 4 bin 353 sağlıklı ve sıhhatsiz iştirakçiden, 893 ses kaydı (308’i koronavirüs testi olumlu olan) incelendi.

Uzmanlar, kayıtları tahlil etmek için insan kulağının ses frekanslarındaki değişimi gösteren Mel-spectrogram isimli ölçeği kullandı.

Maastricht Üniversitesi Data Bilimi Enstitüsü’nden Wafaa Aljbawi, “Kovid-19 hastası olmayanların sesini öteki seslerden ayırabilmek için farklı yapay zeka modelleri geliştirdik ve hangi modelin Kovid-19 olaylarını tespit edebilmede daha yeterli sonuç verdiğini değerlendirdik.” dedi.

Aljbawi, Uzun Kısa Müddetli Bellek (LSTM) modelinin öteki yapay zeka modellerinden daha âlâ sonuç verdiğini kaydetti.

Yüzde 89 doğruluk elde edildi

Araştırmada, koronavirüs olaylarını ses ile tespit etmede yüzde 89 doğruluk sağladığı ve Kovid-19 hastası olmayan şahısları tespit edebilme doğruluğunun ise yüzde 83 olduğu kaydedildi.

Araştırmacılar, koronavirüs teşhisinde bu uygulamanın yapılan antijen testlerinden daha süratli, kolay ve ucuz olduğunu aktardı.

Exit mobile version