Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Uzmanlar uyardı: Çocukların okul çantası, tartılarının yüzde 10’unu geçmemeli

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasret Köroğlu, çocuklarda yanlış çanta seçimi ve kullanımının omurga sıhhatini olumsuz etkilediğini belirterek, “Sırt çantası kreş, anaokulu ve ilkokulda çocuğun yükünün yüzde 10’unu, daha ileri yaş kümelerinde ise yüzde 15’ini geçmemeli.” dedi.

Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde misyon yapan Köroğlu, okul çağındaki çocukların omurga sıhhatinin korunması için duruş bozukluklarının nasıl önleneceği ve yanlışsız çanta seçimine ait bilgileri paylaştı.

Okul çantalarının çocuğun uzunluğu, kilosu ve yaşına uygun olarak seçilmesinin çok değerli olduğunu vurgulayan Köroğlu, çanta malzemesinin de sağlıklı ve ağır olmaması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Köroğlu, “Yanlış çanta seçimi ve kullanımı çocuklarımızın kas-iskelet ve omurga sıhhatini çok olumsuz etkileyebilir, birtakım duruş bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle içine doldurulan materyaller de göz önüne alındığında, bir sırt çantasının çocuğun yükünün yüzde 10’uyla, yüzde 15’ini geçmemesi gerekir. Bilhassa kreş, anaokulu ve ilkokulda yüzde 10, daha ileri yaş kümelerinde ise yüzde 15’ini geçmeyecek formda bir yük planlaması değerli.” diye konuştu.

“Malzemeler çantaya eşit olarak dağıtılmalı”

Bu mevzuda hem ebeveynlere hem de öğretmenlere vazife düştüğünü belirten Köroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Okul çantalarına gerekli, gereksiz birçok gereç doldurulmamalı. Mümkünse götürülecek gereçlerin bir kısmı okulda bırakılacak halde planlama yapılabilir. Gereçler çantaya eşit olarak dağıtılmalı. Ağır olduğu düşünülenler, bele yakın olacak halde yerleştirilirse daha uygun bir tartı transferi sağlanabilir. Yani ortada çocuklarımızın çantasını denetim etmeliyiz.”

“Askılar eşit uzunlukta olmalı, çanta sırta tam yapışmalı”

AA’nın haberine nazaran; Doç. Dr. Köroğlu, “postacı çantası” olarak da bilinen tek omuzda taşınan çantaların yerine sırt çantalarının tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çocuklarımız çoklukla sırt çantalarını da tek omuzda taşıyabiliyor. Ama tek taraflı yüklenme yapıldığında omurgada bir tarafa hakikat eğilme yaşanabiliyor. Bu nedenle çanta iki omuza takılmalı, askıları da geniş, sağlam olmalı.” ikazında bulundu.

Sırt kısmında ve omuz kısmında dayanakları bulunan çantaların tercih edilmesinin faydalı olacağını da aktaran Köroğlu, şunları kaydetti:

“Ağır çantalar tıpkı vakitte beden yükünün geriye gerçek gitmesine ve bedenin kendini dengeleyebilmesi için omuzların öne hakikat düşmesine neden oluyor. Bu hem düşme riskini arttırıyor hem de omurgada birtakım hal bozukluklarına neden olabiliyor. Yanlış çanta taşıma, kamburluk, skolyoz üzere rahatsızlıklara, bel, boyun, sırt ağrılarına yol açabiliyor.

Sırt çantasının askıları eşit uzunlukta olmalı, çanta sırta tam yapışacak formda ayarlanmalı. Sırtla çanta ortasında boşluk kalmamalı, geriye hakikat kaymamalı yahut kalçaya kadar inmemeli. Çanta taşıma mühleti de mümkün olduğunca az tutulmalı, çocuklar uzun mühlet ayakta kalmak zorundaysa çantasını çıkarıp bir yere koymalı.”

“Masa, bilgisayar başındaki duruş konumlarına dikkat edilmeli”

Duruş bozukluklarının engellenmesine yönelik bilgileri de paylaşan Köroğlu, çocuklarının masa başında çalışırken, otururken duruş durumlarına dikkat edilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Köroğlu, “Tablet, bilgisayar başında çok fazla yanlış postürde çalışmak, uzun müddet hareketsiz kalmak kas iskelet sistemi sorunlarına, kronik kas iskelet sistemi ağrılarına, omurga eğriliklerine yol açmakta. Bilhassa büyümenin çok süratli olduğu ilköğretim yaşı çocuklarında, hakikat duruşla çalışma, oturma, hareket etme, olabildiğince idmana teşvik etme konusunda anne babaların dikkatli olması çok kıymetli.” diye konuştu.

Exit mobile version