Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Ukrayna’dan karşı taarruz: Bazı bölgeler geri alındı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile 24 Şubat sabahı başlayan savaş son sürat devam ediyor. Rus ordusu savaşın ilk gününde hedefini ülkenin başkenti Kiev olarak belirlemiş, haftalarca süren mücadelenin ardından Ukrayna’nın kalbini düşürememişti.

UKRAYNA TAARRUZ POZİSYONUNDA

Daha sonra hedefini Ukrayna’nın doğusuna çeviren Rusya son birkaç gündür savunma pozisyonunda. Zira Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin emri ile Herson yönüne doğru taarruz başlamıştı.

Zelenski karşı saldırı hakkında yeni bilgiler paylaştı. Rusya’nın 2014’te yasa dışı ilhak ettiği Kırım meselesine değinen Zelenski, “Ukrayna bayrağının ve özgür hayatın Kırım’a geri döneceğine inanıyorum. Tüm topraklarımızı ve halkımızı özgürleştireceğiz. Ukrayna ordusu, istihbarat servisimiz, özel servislerimiz bunun için gerekli adımları atıyor. Bu adımları duyabilirsiniz. İşgalciler şimdiden Kırım’dan kaçmaya başladılar. Bu onlar için doğru seçim” dedi.

Zelenski, ikisi Ukrayna’nın güneyinde, biri doğusunda olmak üzere 3 yerleşim bölgesinin Rus güçlerinden geri alındığını belirterek, Ukrayna güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanı, geri alınan yerleşim birimlerinin neresi olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

Öte yandan, yerel basında yer alan bilgilere göre, Herson’daki Visokopilya köyü ile Donetsk’e bağlı Ozerne köyü Ukrayna güçleri tarafından geri alındı.

Zelenski bu açıklamayı yaptığı sırada ise Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kyrylo Timoşenko da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Timoşenko, Ukrayna’nın güneyindeki Herson Bölgesi’ne bağlı Vysokopilya yerleşim yerinde Ukrayna askerlerinin kurtarılan kente bayrak çektiği bir fotoğrafı yayınladı.

KAYNAK: AA, HABER7
Exit mobile version