Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Ukrayna, gaz stokunun bir kısmını AB’ye verecek

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Brüksel’de düzenlenen AB-Ukrayna İştirak Kurulu Toplantısının akabinde AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Doğalgaz depolarımızın bir kısmını AB’ye sunacağız”

AB’nin Rusya’ya olan güç bağımlığından kurtulmaya çalıştığını hatırlatan Şmıgal, “Rusya’dan yapılan ithalatı kıymetli ölçüde biz karşılayabiliriz. Şu an doğalgaz depolarımızda 30 milyar metreküp gaz bulunuyor. Bunun bir kısmını Avrupalı ortaklarımıza sunacağız.” dedi.

AB yıllık 400 milyar metreküp gaz kullanıyor

Avrupa’nın yaklaşık 113 milyar metreküplük doğalgaz depolarında 91,1 milyar metreküp gaz bulunuyor.

AB ülkeleri, yıllık 400 milyar metreküp doğalgaz kullanıyor.

Şmıgal, AB’nin Ukrayna’ya verdiği dayanaklar ve Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan dolayı teşekkürlerini iletti ve AB’nin 9 milyar avroluk mali yardımının 1 milyar avroluk dilimini aldıklarını, ikinci ve üçüncü dilimi en kısa müddette almayı beklediklerini söz etti.

“Avrupa’nın tek kurtuluşu birlik içinde, G7 ve Ukrayna ile hareket etmekten geçer”

AA’da yer alan habere nazaran, Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru sınırından gaz akışını kesmesinin bu kış Avrupa’da Ukrayna’ya dayanağı etkileme kaygısı taşıyıp taşımadığı sorulan Şmıgal, bunun Rusya’nın yaymak istediği bir telaffuz olduğunu lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Rusya şu anda Avrupa’ya karşı hibrid bir savaş yürütüyor. Gaz ve petrol şantajı yapıyor. Besin ve göç krizi yaratıyor. Dezenformasyon ve siber hücum yürütüyor. Ukrayna’da savaş yorgunluğu var lakin Ukrayna’yı Rusya’ya karşı yalnız bırakmak Rusya’nın Avrupa’ya daha derinden nüfuz etmesinin birinci adımı olacaktır. Avrupa’nın tek kurtuluşu birlik içinde, G7 ve Ukrayna ile hareket etmekten geçer.”

Şmıgal, “Bu besin yahut faturalar için verilen bir savaş değil. Bu Avrupa’nın pahaları ve demokrasi, özgürlük için verilen bir savaş.” diye konuştu.

Borrell, “Ukrayna’ya dayanak kesilsin” fikrine karşı

AB Yüksek Temsilcisi Borrell de Ukrayna’ya takviyelerinin devam edeceğini vurgulayarak, barış istediklerini fakat bunun “ne değerine olursa olsun halinde bir barış olamayacağını söyledi.

Borrell, yapılacak barışın Ukrayna’nın egemenlik haklarına hürmet gösteren bir mutabakatla gelebileceğini vurguladı. AB periyot lideri Çekya’da bugün düzenlenen ve Avrupalı parlamenterlerin katıldığı bir konferansta “AB’nin askeri yardımı kesmesi ve Ukrayna’nın artık Rusya ile masaya oturması gerektiği” biçimindeki fikirlerin lisana getirildiği hatırlatılan Borrell, bu bahisteki yorumu sorulunca şöyle konuştu:

“Azınlıkta olanların da fikirlerini söylenme hakkı var. Benim muhatabım hükümetler ve dışişleri bakanlarıdır. AB üyesi ülkeleri bunlar temsil eder. Prag’da bir hafta evvel (AB Dışişleri Bakanları Toplantısında) tüm hükümetlerin bizim konumumuza açık ve somut takviyeleri vardı. Farklı fikirlere sahip siyasi partiler ve Avrupa ülkelerindeki parlamentoların üyeleri olabilir fakat bunlar üye ülkelerin temsilcileri değildir.”


Exit mobile version