Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Terörden temizlenen Cudi Dağı’nda ceylan popülasyonu yaşanıyor

Türk askerinin kararlı ve başarılı operasyonları sonucu, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Cudi Dağları terörden arındırıldı.

Mehmetçik’in başarılı operasyonlarıyla oluşan huzur ve inanç ortamına bir vakitler teröristlerin cirit attığı Cudi Dağları da eklendi.

Terörden temizlenen Cudi’de, ceylan popülasyonu yaşanmaya başladı.

Cudi’de artık ceylanlar cirit atıyor

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğünce, biyolojik çeşitliliğin artırılması hedefiyle yeni bir proje hayata geçirildi.

Bu kapsamda 2 yıl evvel eylül ayında 50, geçen yılın ekim ayında da 40 “gazella subgutturosa” çeşidi ceylan, güvenliğin tesis edildiği Cudi’nin eteklerinde bulunan Üçağaç ve Gavita mezrasına bırakıldı.

Yavrulama sayısı 2 yılda 113’e ulaştı

AA’nın transferine nazaran; bölgedeki ceylan sayısı yavrulama sonucu yaklaşık 2 yılda 113’e ulaştı. Etraf köylerdeki vatandaşlar tarafından da sahip çıkılan ceylanlar, drone ile görüntülendi.

“Terör örgütü o bölgede hiçbir hayvanın yaşamasına müsaade etmedi”

Şırnak Valisi Osman Alım, ceylanların Cudi Dağı bölgesine adaptasyonunun sevindirici bir noktaya geldiğini belirtti. Alım, “Sözde ‘insan hakları’, ‘hayvan hakları’, ‘ormanların savunucusu’ olduğunu sav eden bölücü terör örgütü o bölgede hiçbir hayvanın yaşamasına müsaade etmedi. Lakin çok şükür devletimiz her türlü önlemi alarak, en üst seviyede güvenliği sağladı. Hem beşerlerle birlikte orada şenlik yaptık hem de birebir bölgede ceylanları salarak hayat alanı oluşturduk.” dedi.

Sayıları artıyor

Bilgin, 2021 Aralık ayında ceylanların sayımlarının yapıldığını ve sayımda 23 yavru ceylan ile sayının arttığını gördüklerini söyledi.

“Sevgi ortamı oluşunca bir etkileşim kelam konusu oluyor”

Bu yıl aralık ayında da sayım yapılacağını belirten Alım, “Rakamlar arttığında çok önemli bir hayat döngüsünü göreceğiz. Ceylanların tabiatla buluşmasının akabinde etraf köylerdeki vatandaşlar da hayvanlara sahip çıktı. Sevgi ortamı oluşunca bir etkileşim kelam konusu oluyor. Bu etkileşimle beşerler hayvanları savunuyor. Sayılarının arttığını, hiçbir ceylanın öldürülmediğini görüyoruz. Hassas vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cudi Dağı bölgesinin ulusal park olması çalışmaları sürüyor. Bu çeşit çalışmaları daha verimli hale getireceğiz.

“Ceylanların etrafta otladıklarını görmek çok büyük bir haz”

Üçağaç köyünde yaşayan Abdullah Mungan da, “Araçla köye gidip gelirken ceylanların etrafta otladıklarını görmek çok büyük bir haz, memnunluk bizim için. Biz de köylüler olarak onlara sahip çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version