Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Kemal Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş tahliye olmalı

2023’te yapılacak seçimler yaklaşırken HDP’nin dayanağını isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamalarını bu tarafta yapmaya devam ediyor.

Her fırsatta Selahattin Demirtaş’ın özgür bırakılması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, bu telaffuzlarına bir yenisini daha ekledi.

“Selehattin Demirtaş çıkacak”

Tele1 canlı yayınında Enver Aysever’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’na “Selahattin Beyefendi içerde, Selahattin Beyefendi çıksın mı diyorsunuz?” diye soruldu.

Kılıçdaroğlu, “Olmaz efendim, e çıkacak, Osman Kavala’nın çıkması lazım. AİHM kararı var. Haksızdır diyor bu” karşılığını verdi.

Sözlerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına dayandıran Kılıçdaroğlu’nun hususa ait tabirleri şu halde:

“AİHM kararı var”

“Siyasi davalardan haksızlığa uğrayan her kişi için adalet tecelli edecek. Bir hakim seçildiği makamı kendisinin bilgisi, birikimi ile değil de birisinin isteği üzerine gelmişse o hakim o şahsa esir olur. (Mesela Selahattin Beyefendi içerde, Selahattin Beyefendi çıksın mı diyorsunuz?) olmaz efendim, e çıkacak, Osman Kavala’nın çıkması lazım. AİHM kararı var. Haksızdır diyor bu. Bugün diyor ki Erdoğan AİHM kararını uygulamayacağını söz etti. Anayasaya niçin bu karar girdi? Bugün yeni bir Anayasa’dan kelam ediyor, yeni bir Anayasa’ya gereksinimimiz var diyor. Otoriter yapıyı savunanlarla anayasa masasına oturulmaz. Otoriter bir yapıyı savunanlarla, ‘her şeyi ben bilirim’ diyenlerle, egosu güçlü olanlarla, ‘devleti yalnızca ben yönetirim’ diyenlerle masaya oturulmaz. Yemek için bile masaya oturulmaz, sizin önünüzdeki yemeği yer kendi yemeği dışında sizin önünüzdeki yemeği de yer.”


Exit mobile version