Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

iPhone 14, Apple Watch, AirPods Pro… Apple’ın Gelecek Zaman etkinliğinden satır başları

Apple iPhone 14’ü tanıttı! İşte özellikleri ve fiyatı…

Apple uzun süredir merak edilen yeni ürünlerini dün akşam TSİ ile 20.00’da başlayan “Gelecek Zaman” adını verdiğini etkinlikte tanıttı. Beklendiği gibi iPhone 14 ile birlikte yeni AirPods ve Apple Watch tanıtıldı. 

Dün düzenlenen etkinlikte dört yeni iPhone 14, ekstrem sporla uğraşanlar için yeni Apple Watch ve ikinci nesil AirPods Pro tanıtıldı.

Yeni Apple ürünleri birçok yeniliği barındırıyor. Apple’ın etkinliğinden önemli satır başlarını sizler için toparladık. 

DÖRT YENİ iPHONE MODELİ TANITILDI

Apple tahmin edildiği gibi dört yeni iPhone modeli tanıttı. Bu modeller ve Türkiye  fiyatları şu şekilde:

Apple bu yıl mini serisi yerine iPhone 14’ün bir basamak üzerinde, ancak en üst seviye iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in altında bulunan yeni bir iPhone 14 Plus modeli tanıttı. Pro Max ve iPhone 14 Plus 6.7 inç ekrana sahip. Standart boyutlu iPhone 14 ve iPhone 14 Pro ise 6.1 inç ekrana sahipler.

Solda iPhone 14 Plus, sağda ise iPhone 14
 

Solda iPhone 14 Pro Max, sağda iPhone 14 Pro

iPHONE 14 PRO MODELLERİNDE DEVRİMSEL ÇENTİK TASARIMI

Bu yılki iPhone serisindeki değişikliklerin çoğu Pro modellerine geliyor. Özellikle yeni iPhone’nun çentik tasarımı oldukça dikkat çekici. “Dinamik Ada” verilen çentik tasarımında tüm sensörler bulunuyor. Ayrıca bu çentik üzerinden medya kontrolü, arama yanıtlama gibi kontrollerin yanında bildirimler etkileyici bir animasyonla kullanıcıların karşısına çıkıyor.

APPLE’IN YENİ İŞLEMCİSİ A16 BİONİC İLK KEZ KULLANILDI

Pro modelleri aynı zamanda yepyeni A16 Bionic işlemciyi kullanan tek iPhone oldu. Standart Pro olmayan iPhone’lar  bir önceki yılın yonga seti i A16 Bionic’e bağlı kalıyor.

iPHONE ARTIK 8K VİDEO ÇEKEBİLİYOR

iPone kamerası nihayet 12 megapikselden yerine çoğu Android telefonda olduğu gibi 48 megapiksel kamerayla kullanıcıların karşısına çıkacak. Daha fazla megapiksel tabii ki daha iyi fotoğraflar anlamına gelmez, ancak daha fazla ayrıntı yakalamaya olanak tanır ve fotoğraflar daha büyük boyutlarda sorunsuzca basılabilir. 

iPHONE 14 UYDU BAĞLANTISINI DESTEKLİYOR

Yeni iPhone’lar, baz istasyonu olmayan yerlerde bile uydulara bağlanabilen bir acil durum SOS özelliği ile birlikte geliyor. 

Apple, bir iPhone 14 satın alırsanız hizmetin iki yıl boyunca ücretsiz olacağını belirtti. Daha sonra ise muhtemelen kullanıcılardan uydu bağlantısı için aylık bir ücret alınacak.

Pro serisi iPhone’lar ayrıca videoları 8K çözünürlükte çekecek. Evlerde bulunan ekranların çoğu 8K çözünürlüğü henüz desteklemiyor. Ancak iPhone 14 ile çekilecek videolar tüm detayları yakalayacak film kalitesinde olabilecek.

YENİ iPHONE MODELLERİ 23 EYLÜL’DE TÜRKİYE’YE GELİYOR

iPhone 14 Pro serisi ve iPhone 14 16 Eylülde ön satışa sunulacak ve 23 Eylül’de kullanıcılarla buluşacak. iPhone 14 Plus için ise henüz bir tarih verilmedi.

EKSTREM SPORCULAR İÇİN ULTRA WATCH TANITILDI

Apple bu yıl ekstra sağlam ve dayanıklı Ultra Watch adını verdiğini yeni bir akıllı saat tanıttı. 

Apple, etkinlikte Ultra Watch’u tasarlamak için dünyaca ünlü koşucu Scott Jurek gibi alanlarının zirvesindeki ekstrem sporculara danıştığını söyledi. 

49 mm’lik kasasıyla yeni saat, Apple’ın şimdiye kadarki en büyük saati oldu.  Apple, Ultra’nın tek bir şarjla 36 saat ve güç modunda ise 60 saate kadar kullanılabildiğini belirtti.

Yukarıdaki görselden göreceğiniz üzere karanlık ortamlarda ekran kırmızıya dönüyor. 

Ultra Watch, titanyumla kaplandı. Ayrıca dayanıklı safir kristal ekrana sahip. Turuncu renkli yeni bir eylem düğmesi ile spor modlarını hızlı bir şekilde değiştirebiliyorsunuz.

Hassas çift frekanslı GPS sistemi, uydu sinyallerinin bozan ortamlarda bile konumunuzu net bir şekilde belirleyebiliyor.

Apple’ın ayrıca bu saatin Oceanic+ uygulaması ile dalgıçların saati bileğe takılı bir dalış bilgisayarı olarak kullanabileceğini söyledi.

Apple Watch Ultra’nın Türkiye fiyatı 28 bin TL olarak açıklandı. Ön siparişe 16 Eylül’de çıkacak saat, 23 Eylül’de kargoya verilmeye başlanacak. 

APPLE WATCH SERIES 8 TANITILDI

Çığır açan Apple Watch geliştirmelerinin çoğu Ultra modeli için sunuldu. Bu nedenle zaten bir Series 7 saatiniz varsa, hemen yeni Series 8’e yükseltmeniz gerekmeyebilir.

Bir önceki modele göre önemli fark sıcaklık sensörü içeriyor olması.

Apple Watch Series 8’in fiyatı 9 bin 300 TL olarak açıklandı. Ön siparişe 16 Eylül’de çıkacak saat, 23 Eylül’de kargoya verilmeye başlanacak. 

APPLE WATCH SE TANITILDI

Apple diğer akıllı saat modellerine kıyasla daha ucuz bir saat tanıttı. Saatin Türkiye fiyatı 6 bin TL olarak açıklandı. Aynı şekilde ön siparişe 16 Eylül’de çıkacak saat, 23 Eylül’de kargoya verilmeye başlanacak. 

İKİNCİ NESİL AİRPODS 2 PRO TANITILDI

Apple’ın yeni AirPods Pro’su , AirPods Pro’nun bir önceki modeline oldukça benziyor. Görünüşte büyük bir fark olmasa da, donanımsal olarak önemli yenilikler içeriyor.

İkinci nesil AirPods Pro, ses kalitesini ve gürültü önleme yeteneklerini artırdığı söylenen H2 adında yeni bir özel yapım çipe sahip. 

Pil ömrü, altı saatlik dinleme süresi sunuyor. Şarj kutusu ile bu süre toplam 30 saate çıkıyor.

Ayrıca kulaklıkların saplarında, parmağınızı kaydırarak ses seviyesini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca yeni dokunmatik sensör kontrolleri de bulunuyor. 

Yeni Airpods artık Apple’ın Find My uygulamasıyla senkronize edilebiliyor. Bu sayede kaybolduklarında AirPods’u kolayca bulabiliyorsunuz.

İkinci nesil AirPods Pro’nun Türkiye fiyatı 5 bin 400 lira olarak açıklandı. 

YENİ APPLE CİHAZLARI TRAFİK KAZASINI ANLAYARAK YARDIM ÇAĞIRABİLİYOR

Series 8, Ultra ve iPhone’da da Crash Detection adı verilen yeni bir özellik tanıtıldı. İki yeni hareket sensörü, geliştirilmiş bir jiroskop ve yüksek G-kuvvetli ivmeölçer, ciddi bir trafik kazasını algılayabiliyor ve acil servisleri otomatik arayarak konum bilgisini iletebiliyor ya da önceden belirlenmiş acil durum irtibat kişilerinizi bilgilendirebiliyor. Bu özellik şimdilik ABD ve Kanada’da aktif edilecek.

Apple yeni iPad ve Macbook ailesi ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Bu iki ürünün önümüzdeki ay düzenlenecek başka bir Apple etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. 

KAYNAK: HABER7
Exit mobile version