Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Gurbetçiler bagajları dolu dönüyor

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yaz tatillerini ana vatanda geçiren gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere dönüşleri sürüyor.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü dataların nazaran Bulgaristan’a açılan Kapıkule başta olmak üzere Hamzabeyli ve Dereköy ile Yunanistan’a açılan İpsala ve Pazarkule hudut kapılarından haziran ayından bu yana 530 bin araçla 2 milyon 165 bin gurbetçi ana vatana geldi.

Bugüne kadar dönen gurbetçi sayısı ise 1 milyon 380 bine ulaştı. 15 Eylül’e kadar dönüşlerin sürmesi nedeniyle vakit zaman hudut kapılarında gurbetçi araçları yoğunluk oluşturuyor.

Yakınlarıyla hasret giderip tatil yapan gurbetçiler, vatan hasreti ile memleketin lezzetlerini de araçlarının bagajlarını, el emeği salçadan, sarımsağa, turşudan, kuruyemiş ve meyveye kadar yöresel lezzetlerle doldurup götürüyor.

“Orada yaşamaya çalışıyoruz”

Almanya’ya dönen İlknur Koçyiğit, Ankara’dan sarımsaktan bulgura kadar birçok eser aldığını söyledi. Koçyiğit, “Bulgur, bal, nohut. Biz Ankaralıyız. Memleketimizden götürebildiğimizi götürmeye çalışıyoruz. Orada yaşamaya çalışıyoruz. Benim babam da TIR sürücüsü, o da getiriyor. Sarımsak bile var, tuz var. Tuz madenlerinden çıktı, kendi tuzumuz. Bal getirdik, burada bulgur, nohut var” dedi.

“Bayrağımızı, vatanımızı her vakit özleriz”

Memleketi Sakarya’dan yaşadığı Avusturya’ya dönmek için Kapıkule Hudut Kapısı’na gelen Muhammet Ali Özkorucu, Türkiye’de 4 hafta tatil yaptığını belirterek, “Çok hoş geçti. Her şey çok hoştu. Denize gittik, gezdik. Pamukkale’ye, Ankara’ya gittik. Dolu dolu gezdik. Ufak tefek alışverişimizi yaptık. Kıyafet, ufak tefek yiyecek, kuruyemişler. Bayrağımızı, vatanımızı her vakit özleriz. En çok özleyeceğimiz yer de olağan ki köyümüz, memleketimizdir” dedi.

“4 hafta kalabildik ne yazık ki, daha fazla kalabilmek isterdik lakin olmadı”

Almanya’ya geri dönmek için İzmir’den yola çıkan Ünal Yılmaz, “Yolda gördüklerimizden, canımızın çektiklerinden aldık. Taze zerzevat, domates, biber, patlıcan, biraz da meyve aldık. 4 hafta kalabildik ne yazık ki. Daha fazla kalabilmek isterdik lakin olmadı. İnşallah seneye tekrar. Bazen 2 kez gelmeye çalışıyoruz, bazen gelemiyoruz. Pandemi hasebiyle 1 yıl hiç gelmedik” sözlerini kullandı.

“Bagajda kuruyemişler, ikramlık eşyalar var”

Düzce’den Almanya’ya dönen Ali Kıyık ise Bulgaristan’daki hudut kapısından daha kolay geçebilmek için Türkiye’den çok fazla alışveriş yapmadığını söyledi.

DHA’nın haberine nazaran Kıyık, “Kuruyemişler, ikramlık eşyalar, bir şeyler var işte. O kadar fazla bir şey yok. Fazla bir şey alamadım zira tahminen Bulgar’da sorun olabilir. Onun için almadık. Beklemektense en düzgünü gitmek daha âlâ. Sivaslıyım. Bolu’da, Düzce’de kaldım. Orada da sabah kahvaltı yaptık, ondan sonra buraya geldik. Burası da talihe fazla kalabalık değil. Dönebilsem, geri dönsem lakin dönemiyorum” diye konuştu.

Exit mobile version