Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Gurbetçiler, Avrupa’ya geri dönüyor

Tatillerini Türkiye’de geçiren gurbetçilerin Avrupa’ya dönüşleri devam ediyor.

Yaşanan yoğunluk nedeniyle Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’nda uzun araç kuyrukları oluştu.

Ülkelerinden ayrıldıkları için hüzünlü olduklarını belirten gurbetçi vatandaşlar, bagajlarını memleketlerine ilişkin yöresel lezzetler ile doldurdu.

İHA’nın haberine nazaran; Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde müsaadesini geçiren gurbetçi vatandaşlardan Derviş Gül, Fransa’nın Metz kentine gitmek için Kapıkule Gümrük Alanı’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini söz ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı rahim yaptık. Ülkemizi terk ediyoruz fakat yapacak bir şey yok, burada bizi vatanımızı iki ortada bir derede gurbetçinin hali öylece geçip gidiyor. Her gittiğimiz yöreden o yörenin meşhur lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun için insan nitekim vatana gelip gittiğinde çok büyük hüzün yaşıyor.” dedi.

“Gümrüklerde çok bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle hasret gideren gurbetçi vatandaş Erol Açıkgöz, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek şu kelamları kaydetti:

“Toprak ve insanlarımızın hasretini çektim. Ben de memleketime gidip, toprağıma ayak basıp insanlarımızla hasret giderdim. Lakin seyahatimiz birçok kasvet ve zahmet ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre yol yapıyoruz. Sevinç ve memnunluk ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çok büyük dertli oluyor. Geldiğimiz vakit ve dönüş yolunda daima gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce çocuklar birlikte bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz.”


“Sıla-ı rahim yaptık”

 

Exit mobile version