Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Eylül ayı kira artış oranı belirli oldu mu?Eylül ayı kira artış oranı ne kadar?

TÜİK, ağustos ayı enflasyon datalarını açıkladı. Enflasyon aylık 1,46 ve yıllık ise yüzde 80,21 oldu.Ağustos ayı enflasyon bilgilerinin açıklamasının akabinde Eylül ayı kira artış oranı merak konusu oldu.

Ev sahipleri ve kiracılar mevzu hakkında araştırma yapmaya başladı.Peki eylül ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

Eylül ayı kira artış oranı belirli oldu mu?

Eylül ayı kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranlarının belirli olmasının akabinde netleşti.

12 aylık enflasyon ortalaması yüzde 54,69 oldu. Lakin devlet tarafından yapılan kira düzenlemesi nedeniyle 12 aylık enflasyon oranı yüzde 25’i geçtiği için Eylül ayında kiracılara en yüksek yüzde 25 oranında artırım yapılabilacek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Haziran ayında yaptığı açıklamada “1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek Kira mukavelelerinde bir evvelki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek şartıyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir süreksiz karar, Adalet Kurulu’nda Borçlar Kanunu’na eklenecek. Böylece konut kiralarında bir yıl müddetle bir evvelki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek halde Artış yapılabilme imkanı getiriliyor” sözlerini kullanmıştı..

Exit mobile version