Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Erzurum’da minarelli kumda şifa arıyorlar

Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesi’ndeki dere, birinci bahar aylarında yağmur sularının etraftaki volkanik dağlardan getirdiği minarelli kumlarla kaplanıyor.

Yaz aylarında suyu azalan derede ortaya çıkan kumlar, şifa arayanların uğrak yeri haline geliyor.

Eklem ağrısı ya da romatizması bulunanlar yazın 3-4 kere kum banyosu yaparak güzelleşmeyi umut ediyor. Kuma girmenin yararını gördüklerini belirten Oltulular, kış aylarına daha sağlıklı girdiklerini söylüyor.

Doktor hastalarına tavsiye ediyor

Oltulu pratisyen hekim, birebir vakitte fitoterapist İbrahim Hakkı Ekinci, hastalarına 4-5 seans kumda kalmalarını tavsiye ediyor.

DHA’ya konuşan Ekinci, “Volkanik bir dağın eteğindeki deredeki kumlar mineral, demir ve magnezit açısından çok güçlü. Özel bir dere. Bu derenin kumlarının çeşitli hastalıkları tedavi edici, düzenleyici tesirinin yanı sıra sıhhate da çok önemli katkıları var. Bilhassa volkanik dağ olan Kırdağ’ın eteğindeki Söğütlü Dere. Buradaki kumlara mıknatısı tuttuk mu harikulade derecede metal toplanıyor, demir toplanıyor. O yüzden bu dereyi öneriyorum kum banyosu için yani sıhhat meselelerine tahlil arayan herkese öneriyorum.” diye konuştu.

Kocaeli’den memleketi Oltu’ya tatile gelen Sezgin Polat, fırsat bulunca kum banyosu yapanlardan biri.

“İnanın çok faydalı”

Kum banyosunu daha evvel de duyduğunu belirten Polat, “Deredeki kumların ayaklardaki romatizmayı güzelleştirdiğini duymuştum. 2 gün aralıklarla 3 seanstır kum banyosu yapıyorum. İnanın çok yararlı. Bu kum banyosunu tekrarlamak lazım. Buraya gelen ve Oltulu arkadaşlara tavsiye ediyorum kesinlikle kum banyosu yapsınlar” dedi.

Exit mobile version