Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Erdoğan’dan 2 kritik ziyaret

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Zirveye Erdoğan’ı, ağustos ayı başında Soçi’de bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin davet etmişti. ŞİÖ Zirvesi’ne Erdoğan’ın yanı sıra, örgüte üye Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan ile örgütün gözlemci üyesi Belarus, Moğolistan ve İran cumhurbaşkanları ile ev sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davet ettiği Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov’un da aralarında olduğu 14 devlet başkanı katılacak. Erdoğan, zirve marjında diğer devlet başkanlarının yanı sıra Putin ile de bir araya gelerek, başta Tahıl Koridoru Anlaşması olmak üzere iki ülkenin gündeminde yer alan konuları görüşecek.

BM Genel Kurulu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’ın ardından BM Genel Kurulu nedeniyle 17-22 Eylül tarihlerinde ABD’ye ziyarette bulunacak. BM Genel Kurulu’na hitapta bulunacak olan Erdoğan’ın, toplantı kapsamında çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşme yapması bekleniyor. Erdoğan’ın Genel Kurul hitabında “Daha Adil bir Dünya Mümkün” kitabında anlattığı BM reformu önerisinin yanı sıra Rusya-Ukrayna Savaşı, Tahıl Koridoru Anlaşması, iklim değişikliği, Doğu Akdeniz, Ege, Suriye ve Afganistan konularında önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

Elizabeth’in cenaze töreni

Yaşamını yitiren İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in cenaze töreni tarihinin kesinleşmesine bağlı olarak, Erdoğan’ın ABD’ye gidiş tarihini değiştirme olasılığı da bulunuyor. BM Genel Kurulu’nda yüksek düzeyli etkinlikler 19 Eylül tarihinden itibaren başlayacak. Liderlerin hitabı ise 20 Eylül olarak planlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Kraliçe’nin cenaze törenine katılıp katılmayacağı yönündeki soruya, “Eğer programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum. Tanımadığım birisi değil. Buckingham Sarayı’nda iki kez görüşmemiz oldu. Temenni ederim ki fırsat bulursak biz de bu merasimde bulunmak isteriz” yanıtını vermişti.

 

 

 

Exit mobile version