Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Başak Cengiz’in ailesinden, kızlarının adını taşıyan fakültenin 10 öğrencisine burs

İstanbul’da kaldırımda yürürken, Can Göktuğ Boz tarafından kılıçla öldürülen mimar Başak Cengiz’in ailesi, kızlarının mezun olduğu Karabük Üniversitesi’ni ziyaret ederek, senato toplantısına katıldı.

Anne Beyhan Cengiz, “Başak anlatılmaz, yaşanırdı. Herkese iyilik yapmak için koşan, büyükle büyük küçükle küçük olan biriydi. Acısı hâlâ taze, biz onu sonsuza uğurladık. Adını yaşatmak ve kız öğrencilerin okumasına katkı sağlamak amacıyla Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi’nde eğitim gören 10 kız öğrencimize burs vereceğiz” dedi.

Prof. Dr. Refik Polat ise Başak Cengiz’in aziz hatırasının sonsuza dek devam edeceğini vurguladı.

Başak Cengiz’in adı geçen yıl mezun olduğu KBÜ Mimarlık Fakültesine verilmişti.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Barbaros Mahallesi’nde 9 Kasım 2021’de akşam bir sitenin önünde yürüyen Başak Cengiz (28), bu sitede oturan Can Göktuğ Boz’un kılıçlı saldırısına uğramıştı. Ağır yaralanan Cengiz, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı.

Sanık, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ayrıca sanık Boz, “silahla tehdit” ve “ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletleri satın alma, taşıma veya bulundurma” suçlarından toplam 5 yıl hapisle cezalandırılmıştı.

Exit mobile version