Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Babamın yüzünün nakledildiği hastayı ilk ben göreceğim

Babamın yüzünün nakledildiği hastayı ilk ben göreceğim

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleştikten sonra kolları, bacağı ve yüzü iki hastaya nakledilen Ahmet Kaya’nın kızı Leyla Kahveci, babasına ait kol ve yüzün nakledildiği hastaları ilk kendisinin ziyaret edeceğini söyledi.

Kahveci, eşi ile birlikte geldiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Leyla Kahveci, ehliyet almak için yaptığı başvuruda organlarının bağışlanması yönünde bir talebi olan babasının, bu isteğini yerine getirdiklerini söyledi.

Kahveci, bu organların toprakta işe yaramayacağını ifade ederek, “Başka birinin vücudunda babamın ellerini öpebileceğimi düşündüm. Babamın yüzünü göreceğim, çok farklı bir duygu” dedi.

İLK ZİYARETÇİSİ BEN OLACAĞIM

Leyla Kahveci, babasının çok çalışkan bir insan olduğunu, çalışmaktan nasır tutan ellerine sık sık kına yaktığını anlatarak, “Gazetedeki fotoğrafları gördüm, babamın yüzüne benziyor. Şu kritik dönemler geçsin, ilk ziyaretçileri ben olacağım, nakledilen elleri öpeceğim, yüzünü öpeceğim. Kimse babam gibi olamaz ama biz o kişilerde babamı göreceğiz” dedi.

PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Röportaj sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Leyla Kahveci, babasının kimse tarafından sevilmediğini düşündüğünü, bu nedenle psikolojik sıkıntıları olduğunu ifade ederek, psikolojisi bozulduğu için böyle bir şey yaptığını düşündüğünü kaydetti.

Babası hastanede tedavi görürken bazı kişilerin, “Ölsün, kimseye hayrı dokunmadı” dediğini de anlatan Leyla Kahveci, “Belki bugüne kadar kimseye hayrı dokunmadı ama şimdi artık hayrı dokundu. Bu davranışın herkese de örnek olmasını temenni ediyorum. Herkes herkesin yüzünü güldürebilir” diye konuştu.

Babasının ünlü olmayı istediğini de belirten Kahveci, “Babam hep ‘Ben meşhur olacağım’ derdi, ‘Ben Ahmet Kaya’yım’ derdi. Keşke böyle meşhur olmasaydı. Ama biz yine Ahmet Kaya’nın kızları olarak dimdik ayakta duracağız” dedi.

Ahmet Kaya’nın damadı Gökay Kahveci de insanların yüzünü güldürmek istediklerini, bu doğrultuda karar verdiklerini söyledi. Organları bağışlamadan önce Müftülük’ten araştırma yaptıklarını belirten Kahveci, “Allah katında o kadar güzel bir şey yaptık ki” diye konuştu.

Gökay Kahveci, kayınpederini bacak ve kollarının yerine takılan protezler ve yüzünde maskeyle defnettiklerini belirtti.

“ALLAH RAZI OLSUN” DEMELERİ YETERLİ

Beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’nın yakınları ile kolları, bacağı ve yüzünün nakledildiği iki hastanın yakınları buluştu.

Ahmet Kaya’nın kızı Leyla Kahveci, damadı Gökhay Kahveci ile yüz nakli yapılan Uğur Acar’ın ağabeyi, iki kol ve bacağın nakledildiği Atilla Kavdır’ın annesi Ayşe Kavdır, ameliyattan sonra ilk kez bir araya geldi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Organ Nakli Koordinasyon Birimi Sorumlusu Nilgün Keçecioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, genellikle hastalar sağlığına kavuştuktan sonra hastaları buluşturduklarını ancak Ahmet Kaya’nın yakınlarının hastaneyi ziyaret
etmesinden sonra yakınları bir araya getirdiklerini söyledi.

Kaya’nın yakınlarının büyük sorumluluğu yerine getirerek, bağışta bulunduklarını ifade eden Keçecioğlu, hastaların yoğun bakımda olduğunu, onlar da sağlığına kavuştuktan sonra aileleri yeniden buluşturacaklarını belirtti.

Ahmet Kaya’nın kızı Leyla Kahveci, bacağın vücut tarafından
reddedilmesini üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Kahveci, “Keşke bacağı da olsaydı, bizim için sadece ‘Allah razı olsun’ demeleri yeterli” dedi.

Atilla Kavdır’ın annesi Ayşe Kavdır, Leyla Kahveci ve ailesine teşekkür etti. Başsağlığında bulunan Kavdır, “Artık Leyla da bizim kızımız, ileri ki günlerde görüşmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar’ın ağabeyi Mustafa Acar, Ahmet Kaya’nın kaybından üzüntü duyduklarını belirterek, nakli kabul ettikleri aile üyelerine teşekkür etti.

Aileler, kameralar önünde birbirlerine sarıldı.

Doktorunuzun sizinle bitkisel Çözüm için tıklayın

Exit mobile version