Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

Al-satçılar ikinci el oto piyasasından çekiliyor

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidildi.

İkinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İkinci el araç satışlarına yönelik alınan yeni karar ile 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı getirildi. Bu kararla birlikte sıfır alınan araçlar, 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamayacak.

Düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı gerekirse uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

Pİyasaya olumlu yansıdı

İkinci el araba piyasasında sakinlik yaşanıyor. Bu sakinlik, ikinci el arabaların fiyatlarına olumlu tesir ediyor. 6 ay ve 6 bin km düzenlemesi, piyasaya olumlu yansımaya başladı.

İHA’da yer alan habere nazaran galericiler ikinci el araba piyasasında gerçek alıcıların kaldığını belirtirken, bu süreç devam ederse ikinci el arabalarda yüzde 5 yahut 10 ortasında bir indirimin olabileceğini söyledi.

Geçen aylara bakıldığında piyasayı yüzde 90 oranında al-sat yapan vatandaşların yönettiğini belirten galericiler, şu anda yeni düzenleme ile piyasada al-sat yapan vatandaşların kalmadığını belirtti.

İkinci el araba piyasasında yaşanan sakinliği al-sat yapan vatandaşın çekilmesine bağlayan oto galerici Yılmaz Kebapçı, ‘‘İkinci el piyasası şu anda sakin düzeyde. Geçen aylara nazaran daha da durağan ilerliyoruz. Geçen aylarda çok fazla piyasada al-sat yapanlar vardı.


“Satışların yüzde 90’ı al-satçıların”

Araç satışlarının yüzde 90’ını ayakta al-sat yapanlar oluşturuyordu. Şu anda düzenlemelerin akabinde yalnızca gerçek biniciler kaldı. Ayda 11, 12 tane araç satıyordum, artık ise 1 yahut 2 tane anca satıyorum. Krediler düşüşte biraz daha düşerse piyasa canlanabilir.

Her sene bu mevsimlerde araç piyasası sakin olur. Kimi fındığa kimisi tatile gitti. Eylül ayında da beşerler çocuklarının okul telaşına düşüyor. Şu an ki sakinlik olağan, her sen yaşadığımız bir durum.

Bu durum 9’uncu ve 10’uncu aydan sonra hareketlilik başlar, piyasa canlanır. Piyasalar hızlanırsa tekrardan aylık satışlarımıza dönebiliriz. Araçlara talep olmamaya devam ederse indirim devam eder. Yaklaşık yüzde 5 ve 10 ortası indirim olur.” dedi.

Exit mobile version