Kelebek Chat, Kelebek Sohbet Odalari KelebekChat.Gen.Tr

800 milyon aracın plaka kayıtları ele geçirildi

Bir Çin bilgi tabanının internete sızmasıyla birlikte, yüz tanıma fotoğrafları ve araç plaka bilgileri de dahil olmak üzere vatandaşların değerli bilgileri  açığa çıktı.

Ortaya çıkan datalar, Çin’in doğu kıyısındaki Hangzhou merkezli Xinai Electronics isimli bir teknoloji şirketine ilişkin.

Şirket, Çin genelinde insanların ve araçların iş yerlerine, okullara, şantiyelere ve otoparklara erişimini denetim etmek için sistemler kuruyor.

Web sitesi, maaş bordrosu, çalışan iştirakini ve performansını izleme üzere işçi idaresi de dahil olmak üzere bina erişiminin ötesinde bir dizi hedef için yüz tanıma kullanımını öne çıkarırken, bulut tabanlı araç plaka tanıma sistemi, şoförlerin gözetimsiz garajlarda park etmek için ödeme yapmasına müsaade veriyor.

Xinai’nin, web sitesinde dataların sunucularında geniş bir kamera ağı aracılığıyla “güvenli bir biçimde saklandığını” argüman ediyordu, lakin durumun bu türlü olmadığı ortaya çıktı.

Veri tabanı kaldırıldı

Güvenlik araştırmacısı Anurag Sen , şirketin Çin’deki Alibaba tarafından barındırılan bir sunucuda açıkta kalan veritabanını buldu.

Xinai Electronics, bilgilerin erişilebildiği ve uzun mühlet internette kalan açık bilgi tabanını kaldırdı.

Exit mobile version